W trosce o skórę zebraliśmy najczęściej zadawane pytania i wątpliwości dotyczące atopowego zapalenia skóry. Wiemy, że skuteczna walka z tą chorobą wymaga rzetelnej i specjalistycznej wiedzy, a komfort życia zależy również od zrozumienia jej przez otoczenie. Dowiedz się więcej i podziel się wiedzą ze znajomymi!
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i nawrotowa przypadłość zapalna skóry, na którą cierpi co piąte dziecko. Jej obawy to bardzo sucha skóra, egzema, rumień, grudki, a nawet sączące się ranki. Silne i uciążliwe swędzenie towarzyszące tym zmianom zaburza rytm snu i czuwania, a także wpływa na nastrój oraz koncentrację. Postępowanie ze skórą atopową powinno skupiać się na odbudowie bariery ochronnej skóry i łagodzeniu swędzenia, ponieważ drapanie dodatkowo narusza barierę skóry, ułatwiając wnikanie czynników drażniących.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z artykułem przygotowanym przez dermatologa – prof. dr hab. n. med. Magdalenę Czarnecką-Operacz: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/czym-jest-azs/
NIE. Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić – nie ma żadnego ryzyka przeniesienia go na rówieśników, rodziców czy inne osoby w otoczeniu. Żadną chorobą przekazywaną w genach nie można się zarazić. To osoby zmagające się z atopią łatwiej zarażają się od innych ludzi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. To one muszą bardziej uważać na inne, zdrowe osoby. Zmiany atopowe mogą budzić dużo lęku w otoczeniu, a o samej chorobie krąży wiele mitów, dlatego bardzo istotne jest, aby wyjaśnić to swojemu dziecku, jego przyjaciołom, ich rodzinom i nauczycielom. Wsparcie otoczenia pozwoli zmniejszyć stres dziecka spowodowany chorobą.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z artykułem przygotowanym przez dermatologa – dr n. med. Ewę Pierzchałę: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/azs-mozna-sie-zarazic/
Podstawą diagnozy jest szczegółowy wywiad. Powinien uwzględniać charakter zmian skórnych i ich nawrotowość, czas ich pierwszego pojawienia się, predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe zaostrzające objawy oraz ewentualne zastosowane leczenie. Ułatwi to lekarzowi zaproponowanie indywidualnego schematu badań diagnostycznych.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o badaniach diagnostycznych w AZS, zapoznaj się z artykułem przygotowanym przez dermatologa – prof. dr hab. n. med. Magdalenę Czarnecką-Operacz: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/diagnozowanie-azs/
Najczęściej stosowanymi lekami w terapii AZS są miejscowe glikokortykosteroidy, jednak należy pamiętać, że terapia powinna być dobrana indywidualnie przez lekarza. Niezależnie od metody leczenia, podstawą terapii chorego na AZS jest odbudowa struktury i poprawa zaburzonych funkcji warstwy hydrolipidowej skóry. Stosowanie emolientów w formie balsamów lub kremów kilka razy dziennie zapewnia właściwe nawilżenie i odżywienie naskórka, zapobiegając jego pękaniu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z artykułem przygotowanym przez dermatologa – prof. dr hab. n. med. Magdalenę Czarnecką-Operacz: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/leczenie-azs/
Emolienty to specjalistyczne preparaty o działaniu natłuszczającym i nawilżającym skórę, stanowiące podstawę prawidłowej pielęgnacji skóry atopowej. Tworzą na powierzchni skóry niewidoczny film, który efektywnie zapobiega utracie wody. Występują w postaci kremów, balsamów, żeli czy olejków do mycia. W pielęgnacji skóry atopowej warto stosować preparaty emolientowe, które nie tylko nawilżają, ale i odbudowują barierę ochronną skóry, a także mają działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pielęgnacji skóry atopowej, zapoznaj się z filmem: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/pielegnacja-skory-podraznionej-egzema/
NIE. Atopowe zapalenie skory należy leczyć, jednak niestety nie można go całkowicie wyleczyć. Dobrą wiadomością jest jednak to, że w zdecydowanej większości przypadków objawy ustępują jeszcze w dzieciństwie. Tylko 4% osób powyżej 15 roku życia cierpi na objawy atopowego zapalenia skóry. Nie oznacza to jednak, że zostali oni wyleczeni. Nadal mają gen odpowiedzialny za chorobę i istnieje możliwość, że za jakiś czas objawy ponownie dadzą o sobie znać. Prowadzona terapia powinna być dopasowana do chorego, a jej podstawę powinna stanowić odbudowa bariery ochronnej skóry.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z artykułem przygotowanym przez dermatologa – prof. dr hab. n. med. Magdalenę Czarnecką-Operacz: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/leczenie-azs/
NIEKONIECZNIE. Badania wskazują, że jeśli jeden z rodziców ma skórę atopową, prawdopodobieństwo, że atopia ujawni się również u dziecka, wynosi 30%. Jeżeli oboje rodzice zmagają się z atopią, prawdopodobieństwo wzrasta do 70%. Należy pamiętać, że geny to nie wszystko. Aby któraś z chorób atopowych się ujawniła, musi oddziaływać na organizm jednocześnie wiele czynników genetycznych, środowiskowych, a także immunologicznych. Oznacza to, że nie każda osoba mająca ten gen rzeczywiście zachoruje. Co więcej, u nosicieli opisywanego genu, u których choroba się ujawni, będzie ona miała różny przebieg i różną intensywność.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o atopii, przeczytaj: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/rodzaje-egzemy/
NIE, ale trudno się z nią żyje, ponieważ znacząco obniża jakość życia nie tylko atopika, lecz także jego bliskich. Aby dokonać oceny atopowego zapalenia skóry, zdefiniowano trzy kategorie: łagodne, umiarkowane i ciężkie w zależności od intensywności, rodzaju objawów i wpływu na jakość życia. Według specjalistów jakość życia dziecka ze skórą atopową jest porównywalna z jakością życia dziecka cierpiącego na astmę lub cukrzycę. Nie bój się skonsultować z dermatologiem lub pediatrą, aby uzyskać pomoc i odpowiedzi na wszystkie pytania.
Jeśli chcesz dać wsparcie swojemu dziecku, zapoznaj się z propozycjami zabaw terapeutycznych redukujących stres przygotowanymi przez psychologa – dr Jagodę Różycką: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/cwiczenia-redukujace-stres-u-dzieci-wieku-2-5/
Prawidłowa pielęgnacja zaczyna się już podczas oczyszczania – warto o tym pamiętać podczas wyboru środków do mycia. Powinny one być delikatne, wolne od mydła i detergentów. Ważna jest również sama kąpiel – krótka i w letniej, a nie gorącej wodzie. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć bez pocierania, a następnie w ciągu kilku minut zastosować balsam emolientowy. Należy to robić każdego dnia, minimum dwa razy dziennie, przez cały czas – również w okresie remisji, kiedy stan skóry ulega polepszeniu.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o higienie i pielęgnacji skóry atopowej, zapoznaj się z artykułem położnej Jeanette Kalyty: https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/higiena-skory-azs/
TAK. W leczeniu AZS u niemowląt i dzieci większość lekarzy zaleca stosowanie kremów lub maści zawierających kortykosteroidy, nazywanych dermokortykosteroidami. Taka terapia wymaga szczególnej ostrożności. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że skóra może stać się szczególnie wrażliwa na słońce, więc należy ją chronić w ciągu dnia filtrami SPF 50+ i nie dopuszczać do ekspozycji na mocne promieniowanie słoneczne. Należy również uważać na ilość nakładanego preparatu – szczególnie w przypadku wrażliwej skóry twarzy i wyjątkowo cienkiej skóry powiek.
TAK. Atopia wiąże się z dużą suchością skóry i uszkodzoną barierą ochronną. Suchość skóry jest związana z utratą wody, ale również z penetracją skóry przez czynniki drażniące oraz alergeny. Dlatego tak ważne jest codzienne stosowanie emolientów przeznaczonych do skóry atopowej, które nie tylko zadziałają powierzchniowo, ale również pomogą skórze odbudować płaszcz hydrolipidowy, a także ograniczyć rozwój patogennej flory bakteryjnej. W konsekwencji biologicznie odtworzą spójność bariery skórnej.
Emolienty należy aplikować 2 razy dziennie, również w okresie remisji. Skóra atopowa wymaga troski każdego dnia – nie tylko, kiedy jest gorzej. Taka regularność pomoże zapobiegać pojawianiu się okresów zaostrzenia. Francuskie Stowarzyszenie Egzemy przy nakładaniu balsamu emolientowego Atoderm Intensive Baume rekomenduje metodę 3.6.9. Oznacza to, że skóra niemowląt i małych dzieci potrzebuje pielęgnacji balsamem w ilości odpowiadającej 3 naciśnięciom pompki, skóra starszych dzieci – 6, a dorosłych – 9.