Atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetycznie zakodowaną w naszym genomie. Należy do grupy tzw. chorób alergicznych zależnych od produkcji przeciwciał IgE, do których należy również astma oskrzelowa z obecnością przeciwciał IgE, alergiczne zapalenie śluzówek nosa oraz alergia pokarmowa.
Aby AZS się ujawniło, musi zajść jednocześnie wiele czynników:
Aby któraś z chorób atopowych ujawniła się, musi zajść jednocześnie wiele czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Oznacza to, że nie każda osoba mająca ten gen rzeczywiście zachoruje. Co więcej, u osób posiadających opisywany gen, u których choroba się ujawni, będzie ona różnić się przebiegiem i intensywnością.
Z licznych obserwacji wynika, że na AZS choruje podobny procent chłopców i dziewczynek, choć po 6 roku życia atopowe zapalenie skóry występuje częściej u dziewczynek. Znaczy to, że chłopcy, mimo wcześniejszych objawów choroby, znaleźli się w fazie remisji, czyli ustąpienia objawów. Nie oznacza to jednak, że zostali oni wyleczeni. Nadal posiadają gen i istnieje możliwość, że za jakiś czas objawy choroby ponownie się ujawnią. Niestety z atopowego zapalenia skóry nie można się wyleczyć.
Statystyki wskazują jednak, że istnieje duże prawdopodobieństwo całkowitego wyciszenia się choroby w wieku dorosłym. Tylko około 1/4 osób chorujących na atopowe zapalenie skóry w dzieciństwie nadal ma objawy tej choroby w wieku dorosłym.
Ze 100% pewnością możemy powiedzieć, ze nie można zarazić się atopowym zapaleniem skóry. Żadną chorobą przekazywaną w genach nie można się zarazić. To osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry łatwiej zarażają się od innych ludzi chorobami wirusowymi i bakteryjnymi. To one muszą bardziej uważać na pozostałych „zdrowych”. Czasami zmiany skórne występujące w atopowym zapaleniu skóry wyglądają dramatycznie, ale niebezpieczne i trudne do tolerowanie są tylko dla samego chorego.
Autor: Dr n. med. Ewa Pierzchała, dermatolog