Stosowanie kremu nawilżającego (emolientu) jest elementem codzienności rodziców niemowląt i dzieci ze skórą atopową. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie może być nic prostszego. W praktyce jednak pojawia się wiele pytań dotyczących tej niezbędnej formy leczenia, a często konieczność stosowania emolientów jest bagatelizowana. Aby pomóc rodzicom w nabyciu właściwych przyzwyczajeń związanych z pielęgnacją skóry dziecka i prawidłowym stosowaniem emolientów, dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatolog ze szpitala Lyon Sud (Francja), opracowała specjalną metodę zatwierdzoną i rekomendowaną przez Francuskie Stowarzyszenie Egzemy.
Stosowanie emolientów jest podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry. Skóra atopowa jest bardzo sucha, a także ma perforacje – podziurawienia. Obecność tych dziur sprawia, że skóra jest przepuszczalna jak gąbka, przez co pochłania wszystkie cząsteczki z powietrza, które przez nią przechodzą i wyzwalają odpowiedź układu immunologicznego – odpowiedzialnego za pojawienie się uciążliwego swędzenia.
Nie można aplikować emolientu tylko na suche miejsca. Konieczne jest codzienne nakładanie emolientu na całe ciało i twarz, niezależnie od kondycji skóry w danym momencie.
Stosuj Metodę 3.6.9, która w łatwy sposób wskaże Ci, jaką ilość balsamu nałożyć na skórę.
Prawidłowe ruchy muszą być dostosowane do wieku pacjenta. Powinny być delikatne i łagodne – mogą zawierać elementy masażu wieczorem lub zabawy w ciągu dnia. Należy zwrócić jednak uwagę na ilość emolientu – aby nie było go za dużo (wówczas może się trudno wchłaniać) ani za mało (aby mógł leczyć skórę). Wyrób w sobie odpowiedni nawyk!
Emolienty należy stosować każdego dnia, idealnie dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Czasami jednak bardzo sucha skóra wymaga częstszego smarowania. Polecamy stworzenie własnego rytuału smarowania, aby utrwalić dobre nawyki: nakładać balsam w pokoju lub w łazience, na łóżku lub na przewijaku, grając, śpiewając, słuchając muzyki, recytując rymowankę.
Egzema wypryskowa to czerwone i swędzące plamy na skórze. Egzema zwykle rozpoczyna się lekkim obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, a z czasem pojawiają się rumieniowe plamy z tendencją do złuszczania, a nawet grudki oraz pęcherzyki z płynem. Taki stan powinien skłonić do udania się do lekarza i rozpoczęcia kuracji dermokortykosteroidami.
Należy wiedzieć, że każdy emolient zaaplikowany na obszar objęty egzemą będzie powodował szczypanie. To nie znaczy, że emolient jest zły i należy go zmienić – oznacza tylko, że skóra jest w bardzo złej kondycji i potrzebuje dodatkowo kuracji dermokortykosteroidami.
Czy można mieszać emolienty z dermokortykosteroidami czy lepiej stosować je osobno? Nie ma znaczenia, czy stosowane są razem czy osobno – obie metody są dobre. Należy wybrać taką, która będzie łatwiejsza do codziennego stosowania.
Można nałożyć najpierw emolient na całe ciało i twarz, a następnie dermokortykosteroidy w miejscach występowania egzemy. Ważne, aby po ustąpieniu egzemy kontynuować codzienną pielęgnację emolientami, aby zapobiec powtórnemu zaostrzeniu egzemy.
Prawdą jest, że emolienty łatwiej stosować na lekko wilgotną skórę.
Nie ma jednak konieczności stosowania emolientów na umytą skórę.
Ważne jednak, aby zwrócić uwagę na stosowane produkty do higieny. Nie jest obojętne, czym myjemy skórę z tendencją do atopii. Nie wolno stosować środków zawierających mydło, ponieważ uszkadza ono skórę atopową. Najlepiej wybierać łagodne żele myjące lub delikatne olejki.
Jeśli woda w miejscu zamieszkania jest twarda, lepiej kąpać dziecko co 2 dni. Pamiętajmy przy tym o codziennym stosowaniu emolientów nawet bez wcześniejszego prysznica czy kąpieli.