Egzema jest chorobą zapalną skóry, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Pojawia się zaczerwienienie oraz świąd, mogą być widoczne czerwone plamy. Skóra jest bardzo sucha i popękana, może się łuszczyć.
Najczęściej występującymi rodzajami egzemy są zmiany atopowe oraz egzema kontaktowa.
W 70% przypadków zmiany atopowe pojawiają się przed 6. miesiącem życia – na początku na policzkach i czole. Z czasem są widoczne na powierzchniach mających kontakt z podłożem. Od 2. roku życia zajmują zgięcia łokci, nadgarstki, kolana i kostki. Czynniki środowiskowe oraz psychoemocjonalne nasilają ogniska egzemy. W większości przypadków zmiany atopowe znikają w dzieciństwie, jednak mogą utrzymywać się w dorosłym życiu zostawiając ślady na rękach – skóra jest wtedy bardzo sucha i szorstka.
Egzema kontaktowa to miejscowa wysypka lub podrażnienie skóry spowodowane kontaktem z alergenami lub czynnikami drażniącymi. Najczęstsze czynniki drażniące to farby do włosów, prostownice, biżuteria, klamry pasków wykonane z niklu, skórzane obuwie, owoce cytrusowe, środki zapachowe i konserwanty zawarte w kosmetykach, detergenty, a także niektóre rośliny. W większości przypadków egzema znika w ciągu kilku dni.